Zapraszam do przeczytania kolejnego wpisu z cyklu – odnowa skóry wiosną. Dzisiejszym tematem będą peelingi chemiczne. Popularnie nazywane kwasami.

Historia peelingów chemicznych w kosmetologii i dermatologii sięga roku 1800, kiedy wiedeński lekarz Ferdinand Hebra zastosował po raz pierwszy mieszankę kwasu solnego, octowego i siarkowego by usunąć przebarwienia. Ogromną popularność kwasy zdobyły w latach 90 ubiegłego wieku i wciąż cieszą się sympatią wśród lekarzy i kosmetologów.

Wczesna wiosna jest idealnym czasem, aby skusić się na zabiegi z wykorzystaniem peelingów chemicznych. Skóra w tym czasie wymaga przede wszystkim odbudowy, regeneracji i nawilżenia. Dzięki dobrze dobranej terapii możemy zwiększyć jej odporność na działanie czynników zewnętrznych i zmniejszyć wrażliwość na niepożądane bodźce. Wybór kwasów jest przeogromny i to specjalista powinien dobrać jego rodzaj do konkretnych potrzeb skóry.

Czym są peelingi chemiczne?

Peelingi chemiczne polegają na zastosowaniu związków chemicznych, które mają działanie złuszczające. W zależności od ich rodzaju mogą być powierzchowne lub głębokie. W wyniku ich działania dochodzi do przebudowy struktury skóry, rozjaśnienia przebarwień czy zmniejszenia rozszerzonych porów. Zostaje również pobudzona produkcja kolagenu i ceramidów, co powoduje poprawę bariery skórno – naskórkowej. W dzisiejszym poście chciałabym przedstawić Wam moje ulubione peelingi:

 1. kwas szikimowy – pozyskiwany z anyżku gwiaździstego, ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, redukuje nadmierne wydzielanie sebum, przy tym działa bardzo łagodnie, ma zdolność do zmniejszania grubości warstwy rogowej naskórka, powoduje wzrost nawilżenia skóry.
 2. kwas jabłkowy – pozyskiwany z niedojrzałych owoców takich jak jabłka, jagody, żurawina, głóg czy jarzębina, działa bardzo łagodnie, koi stany zapalne mieszków włosowych, rozjaśnia plamy pigmentacyjne, opóźnia powstawanie zmarszczek.
 3. kwas ferulowy – pozyskiwany z ziaren zbóż takich jak pszenica, owies i żyto, jest doskonałym preparatem stosowanym w walce z przebarwieniami, jest antyoksydantem, dzięki czemu zapobiega starzeniu się skóry, ma również zdolność do absorbowania promieniowania UV.
 4. kwas migdałowy – pozyskiwany z pestek wiśni, moreli i migdałów, jest bardzo uniwersalnym kwasem, ze względu na dużą wielkość cząsteczki nie będzie miał silnego działania podrażniającego i działa raczej powierzchniowo, ma działanie przeciwbakteryjne, hamuje łojotok, łagodnie i delikatnie złuszcza naskórek.

Wskazania do zabiegu peelingów chemicznych:

 • Skóra sucha
 • Skóra tłusta, zanieczyszczona, trądzikowa (z wyjątkiem trądziku w fazie aktywnej)
 • Przebarwienia
 • Blizny, rozstępy
 • Zaburzenia rogowacenia

Jak wygląda zabieg?

Procedura zabiegowa zwykle rozpoczyna się od odtłuszczenia skóry i zabezpieczenia wazeliną miejsc wrażliwych. Następnie aplikuje się kwas o określonym stężeniu. Mamy do wyboru kwasy w postaci żelowej lub alkoholowej. Działanie roztworu żelowego zależy od czasu na jaki pozostawimy kwas na skórze, natomiast alkoholowego od ilości nałożonych warstw. Następnie neutralizujemy kwas i zwykle nakładamy maskę i krem na zakończenie. Dla najlepszych efektów należy wykonać serię zabiegów w odstępach czasu dobranych przez specjalistę. Przy stosowaniu peelingów chemicznych nie można zapomnieć o codziennej aplikacji kremu z filtrem UV.

Przeciwwskazania do zabiegu:

 • Ciąża, okres laktacji
 • Choroby wirusowe, bakteryjne, grzybicze, nowotwory, alergie skórne
 • Skłonność do powstawania bliznowców
 • Terapia pochodnymi witaminy A, antybiotyki, leki przeciwwirusowe
 • Choroby autoimmunologiczne

Jak powinnam dbać o swoją skórę po zabiegu?

Przy stosowaniu peelingów chemicznych bardzo ważne jest to, żeby skóry ani zbytnio nie przegrzać ani wychłodzić. Każda gwałtowna zmiana temperatury powoduje naruszenie płaszcza hydro-lipidowego, czyli warstwy ochronnej. W konsekwencji skóra ulega podrażnieniu, odwodnieniu i zamiast poprawy wyglądu po zabiegach, możemy zauważyć znaczne pogorszenie. Dlatego kwasów nie powinno się wykonywać latem i zimą. W codziennej pielęgnacji pamiętajmy o preparatach nawilżających, ale również regenerujących.  Bardzo ważne jest również picie dużej ilości wody.

Czy zabieg z wykorzystaniem peelingów chemicznych jest zawsze dobrym wyborem?

Niestety nie. Teraz w okresie wczesnej wiosny większość z Was będzie chciała wykonać taki zabieg lub serię zabiegów. Przede wszystkim powinniście skorzystać z wiedzy specjalisty czy takie peelingi są dla Was wskazane. Podstawą jest dobrze przeprowadzony wywiad. I pamiętajcie, że jeżeli jakiś konkretny peeling sprawdził się u Waszej przyjaciółki czy siostry to u Was niekoniecznie będzie tak samo. Każda skóra jest inna i ma inne potrzeby. W wielu przypadkach należy zacząć od terapii przywracającej prawidłową barierę naskórkową, zwiększenia ilości wody w skórze i zmniejszenia jej wrażliwości na bodźce. Szczególnie peelingi mocno złuszczające nie sprawdzą się w przypadku skór odwodnionych lub bardzo dojrzałych. Teraz pewnie zastanawiacie się jak to jest, że najpierw piszę, że kwasy nawilżają, poprawiają strukturę skóry a potem ostrzegam przed nimi.  Peelingi chemiczne są doskonałym zabiegiem, ale muszą być bardzo ostrożnie dobierane i przede wszystkim Wasza skóra musi być do nich odpowiednio przygotowana.

Czy mogę sama wykonywać kwasy w domu?

Obecnie bez problemu można kupić kwasy, zarówno te o niskich stężeniach jak i te przeznaczone tylko dla profesjonalistów. Często spotykam się z opinią, że wystarczy obejrzeć filmik instruktażowy w internecie i samemu zaplikować dowolny peeling. Niestety w ten sposób narażacie się na ogromne niebezpieczeństwo. Możliwymi powikłaniami pozabiegowymi są:

 • Nadmierny, długo utrzymujący się obrzęk
 • Długotrwały rumień
 • Przebarwienia i odbarwienia skóry
 • Nadwrażliwość skóry

W przypadku pojawienia się powikłań konieczna jest jak najszybsza konsultacja lekarska, a w konsekwencji podanie odpowiednio dobranych leków m.in. sterydów, antybiotyków czy leków antyhistaminowych. Samodzielne eksperymentowanie z peelingami chemicznymi może trwale uszkodzić skórę, dlatego stanowczo odradzam taką praktykę.

Bibliografia:

 1. Alicja Kapuścińska, Izabela Nowak, Zastosowanie kwasów organicznych w terapii trądziku i przebarwień skóry, Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 374-383
 2. Dorota Roguś-Skorupska, Grażyna Chodorowska, Peelingi w dermatologii, Borgis – Nowa Medycyna 2/2005
 3. Anna Parus, Przeciwutleniające i farmakologiczne właściwości kwasów fenolowych, Postępy fitoterapii, 1/2013
 4. http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_05_66-70.pdf
 5. http://biotechnologia.pl/kosmetologia/przeglad-kwasow-stosowanych-w-kosmetyce,13855
 6. http://www.pkik24.pl/kosmetologia-i-kosmetyka/przeglad-kwasow-stosowanych-w-kosmetyce
 7. http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_35-37_me.pdf
//

2 komentarze on Wiosna. Profesjonalna pielęgnacja skóry – kwasy.

 1. Milena
  14 marca 2018 at 18:17 (4 lata ago)

  Witam i proszę o radę. Jaki krem na dzien polecilaby Pani w trakcie kuracji i po niej? Z jakimi skladnikami aktywnymi? Czy wystarczy sam krem z filtrem?. Zastosowany kwas: pirogronowy. Skora problematyczna z nadmierna aktywnoscia gruczołów lojowych.

  Odpowiedz
 2. Beata
  20 marca 2018 at 13:05 (4 lata ago)

  A czy poleca Pani jakiś profesjonalny zabieg w czasie ciąży i karmienia piersią? Mam sucha, przedwcześnie starzejącą i bardo potrzebująca skórę..

  Odpowiedz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <b> <blackquota cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>five + 7 =