Pozytywne działanie witaminy D w medycynie łączono przede wszystkim z układem kostnym. Jej przyjmowanie zalecano głównie małym dzieciom, aby zapobiegać krzywicy, oraz osobom starszym podczas leczenia osteoporozy. W ostatnich latach ukazało się wiele badań, których wyniki wskazują na znacznie więcej właściwości prozdrowotnych witaminy D, a witaminę D3, czyli jedną z form witaminy D, zaczęto nazywać „witaminą życia” ze względu na wpływ, jaki wywiera na szereg czynności i narządów niezbędnych dla zachowania zdrowia.

SKĄD SIĘ BIERZE

Witamina D jest wytwarzana naturalnie w komórkach skóry, a ściślej pisząc naskórka, z organicznego związku chemicznego: prowitaminy D3 (7 dehydrocholesterol). Promieniowanie ultrafioletowe zawarte w promieniach słonecznych w reakcji ze skórą przekształca prowitaminę na witaminę D3 (cholekalcyferol). Powstały w ten sposób związek przenika z komórek do krwiobiegu, gdzie jest transportowany przez białko wiążące witaminę D do narządów wewnętrznych. W wątrobie przekształca się  w 25-hydroksykalcyferol następnie trafia do nerek,  gdzie ulega przemianie w kalcytriol, czyli aktywną formę witaminy D. Powstała w ten sposób witamina trafia za pomocą krwi do różnych organów i obszarów ciała.

D3

DZIAŁANIE

Odpowiednie stężenie witaminy D w organizmie jest niezbędne do prawidłowego wchłaniania wapnia i fosforanów w przewodzie pokarmowym, ponieważ zwiększa ich wchłanianie, a także wpływa na rozwój i mineralizację kości. Witamina D zwiększa również liczbę i siłę komórek mięśniowych, chroni serce, korzystnie działa na skórę, układ pokarmowy, odpornościowy i nerwowy.

NIEDOBÓR WITAMINY D

Według lekarzy na niedobór witaminy D cierpi 90% Polaków. To zatrważający wynik, biorąc pod uwagę jej znaczenie dla zdrowia.

Na przyczyny niedoboru witaminy D składa się kilka czynników.

Położenie geograficzne – w Polsce od października do marca słońce znajduje się za wysoko, by zaopatrzyć naszą skórę w niezbędną ilość promieni UV-B. W czasie wiosny i lata liczba słonecznych dni również może okazać się niewystarczająca, by w naskórku wytworzył się niezbędny poziom witaminy D.

Styl życia – nawet jeśli będziemy korzystać ze słońca w miesiącach intensywnego nasłonecznienia, prawda jest taka, że na świeżym powietrzu spędzamy coraz mniej czasu. O zaopatrzeniu organizmu w witaminę D możemy zapomnieć, jeśli większość dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach.

Dieta – witaminę D można dostarczyć organizmowi wraz z pokarmem, jednak pokrycie jej dziennego zapotrzebowania poprzez jedzenie jest niemożliwe. Wyobrażacie sobie, żeby codziennie jeść 300 g łososia albo 500 g sardynek?

Otyłość i wiek – osoby otyłe mają zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D, ponieważ odkłada się ona w tkance tłuszczowej. Dodatkowo wraz z wiekiem zmniejsza się zdolność skóry do syntezy witaminy D, a po 65. roku życia jest ona znikoma.

Leki – niektóre leki (np. steroidowe) obniżają poziom witaminy D3 w organizmie. Długotrwałe przyjmowanie takich leków może powodować przewlekły niedobór witaminy D, a w konsekwencji doprowadzić do poważnych chorób, m.in. osteoporozy.

KIEDY WARTO ZAŻYWAĆ WITAMINĘ D3

Tak naprawdę nie istnieją charakterystyczne objawy, które wskazują na niedobór witaminy D. Często wymienianymi oznakami niedoboru są zmęczenie, bóle kostne i mięśniowe, drażliwość i sezonowe spadki nastroju, jednak każdy z tych objawów może mieć inną przyczynę. Poziom witaminy D najlepiej zbadać u lekarza, który zleci badanie krwi na stężenie 25(OH) D. W przypadku niedoboru konieczna będzie suplementacja.

Ciekawostka: liczne badania naukowe potwierdzają, że najlepiej jest łączyć spożywanie witaminy D3 i witaminy K2. Dlaczego? Stosowanie zbyt dużych dawek witaminy D3 może spowodować odkładanie się wapnia w tkankach miękkich, np. w nerkach. Witamina K2 zapobiega takim sytuacjom, ponieważ przekierowuje wapń do kości i usuwa jego nadmiar z narządów, którym nie jest on potrzebny. W połączeniu witaminy D3 i K2 skutecznie zmniejszają ryzyko chorób kości, układu krążenia, chorób serca, miażdżycy, choroby wieńcowej, osteoporozy oraz powstawania złośliwych nowotworów (w szczególności piersi, prostaty oraz nerek).

Przyjmując witaminę D3 i K2 w odpowiednich proporcjach pomagamy naszym organizmom zdrowo i wydajnie pracować.

//

5 komentarzy on D3 – WITAMINA ŻYCIA

 1. Daria
  11 marca 2017 at 20:52 (5 lat ago)

  Jak ma sie stosownie kremow z filtrami do wytwarzania witaminy D? Czy pierwsze nie przeszkadza drugiemu?

  Odpowiedz
  • Blanca Bożena Społowicz
   Bożena Społowicz
   12 marca 2017 at 15:37 (5 lat ago)

   Daria, według najnowszych badań stosowanie filtrów nie powoduje zmniejszenia ilości witaminy D. Również korzystanie z filtrów przez osoby wymagające stałej ochrony przeciwsłonecznej nie skutkuje niedoborem tej witaminy, a tym samym nie wiąże się ze zwiększeniem ryzyka krzywicy u dzieci i osteoporozy w wieku późniejszym. Według najnowszych doniesień jedynie noszenie odzieży z długim rękawem oraz ciągłe przebywanie w cieniu może skutkować niedoborami witaminy D. Pozdrawiam Cię.

   Odpowiedz
   • Daria
    17 marca 2017 at 20:43 (5 lat ago)

    Dziekuje serdecznie za szybka odpowiedz :-)
    Naczytalam sie o szkodliwosci kremow z filtrami i ich wplywie na niedobory vit. D3. W rezultacie zrezygnowalam z nich calkowicie w zeszlym roku, przez co moja twarz zaczela przypominac strusie jajo, a ja przez 6 miesiecy bylam stala klientka salonu kosmetycznego (kwasy owocowe naprawde dzialaja!). Teraz nie popelnie tego bledu. Juz zaopatrzylam sie w krem przeciwsloneczny :-)

    Odpowiedz
 2. Charlotte
  22 kwietnia 2017 at 23:47 (5 lat ago)

  I ja mam niedobor witaminy d i moja córka, mimo diety, mimo łapania każdego promienia słońca, dlatego suplementujemy, ja krople, córcia kapsulki twist off bobik d

  Odpowiedz
  • Magda
   29 czerwca 2017 at 23:49 (4 lata ago)

   A ie masz problemu z podawaniem tej witaminy dziecku? Mój synek wypluwa, ale podaje mu inna, a ten bobik jak w smaku?

   Odpowiedz

Dodaj Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarz *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <b> <blackquota cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>1 + fourteen =